Skip to main content
[vc_empty_space]

Pikače ste dosada sigurno sreli u karnevalskim povorkama u Međimurju i šire. Nadaleko poznata tradicionalna pokladna maska zaštićena je i kao nematerijalno kulturno dobro Republike Hrvatske, a umijeće njene izrade poznaju njeni čuvari, zaštitnici i promotori – članovi Udruge “Pikač” Selnica.

 

Tijekom proteklih godinu dana aktivno se radilo na očuvanju i prijenosu umijeća izrade Pikača i to u okviru projekta  “Pikač uživo” koji je započeo s provedbom 16.06.2021. i traje do 16.06.2022. godine. Projekt je bio prijavljen u okviru poziva Umjetnost i kultura online i odobren od strane Ministarstva kulture i medija RH, a ukupna vrijednost projekta, kao i iznos bespovratne potpore, iznosi 480.166,34 kn. Bespovratna sredstva osigurana su od strane Europskog socijalnog fonda (408.141,39 kn) i Državnog proračuna Republike Hrvatske (72.024,95 kn).

Projekt se provodi u partnerstvu s Pučkim otvorenim učilištem Čakovec i Gradom Čakovcem, a glavni cilj bio je povećati socijalnu uključenost mlađih i starijih osoba putem on-line radionica iz područja nematerijalne kulturne baštine. U suradnji s Prvom osnovnom školom Čakovec održano je ukupno 24 online radionica za mlade s participacijom 41 polaznika, a za potrebe provedbe suradnici su opremljeni s 10 novih prijenosnih računala. U suradnji s Domom za starije i nemoćne osobe Ščavničar održano je 12 radionica za starije te je nabavom 10 novih tableta i njima osigurana nova informatička oprema.

Tijekom projektnog razdoblja provedene su brojne aktivnosti poput radionice izrade kruha, tradicionalne žetve, izrade užadi od slame, izleta u Baranju (posjet Slama Land Art festivalu, etno selu Karanac, itd.), demonstracija strojnog obrađivanja i mlaćenja slame, sjetve, sudjelovanja na manifestacijama Samoborski fašnik, Međimurski Fašnik u Čakovcu, likovnih radionica za djecu, gostovanja u televizijskoj emisiji, etno izleta po Međimurju, te razne ostale aktivnosti.

Close Menu
Kontaktirajte nas