Skip to main content

Kao dio projekta „Help to Opportunities“ (akronim: H2O), sufinanciranog u okviru Erasmus+ programa Europske unije, u Solunu (Grčka) je održan tečaj podizanja zdravstvene pismenosti Roma s ciljem osposobljavanja budućih edukatora laika. Na tečaju je sudjelovalo preko 30 sudionika iz 8 različitih europskih zemalja. Kao članovi tima Pučkog otvorenog učilišta Čakovec sudjelovali su Melita Sekulić, Natalija Horvat i Elvis Kralj, kao sudionici tečaja te Ivica Jeđud i Andrea Štefić kao njihova jezična podrška. Tečaj je proveden od 12. do 16. lipnja.

Projekt H2O predstavlja transnacionalnu inicijativu koju čine 9 partnerskih organizacija iz 8 europskih zemalja. Ova inicijativa vidi promoviranje zdravog načina života među pripadnicima romske nacionalne manjine kao alat za smanjivanje stupnja marginalizacije i diskriminacije. Projektni konzorcij čine:

  • Ljudska univerza Lendava, Slovenija
  • Razvojni center Murska Sobota, Slovenija
  • Pučko otvoreno učilište Čakovec, Hrvatska
  • Amrita OBK, Mađarska
  • Obrazovno Kulturna Zajednice Roma “Romanipen”, Srbija
  • Irish Creative Training and Innovative Development Center, Irska
  • Innercia Digital, Španjolska
  • Previform, Portugal
  • University of Thessaly, Grčka

Glavni cilj projekta H2O jest podizanje zdravstvene pismenosti Roma kroz posebno dizajnirane treninge osposobljavanja Roma s potrebnim vještinama i znanjima koji će ih kao edukatori laici diseminirati u svojim zajednicama. Projekt također potiče pojedince da preuzmu odgovornost za vlastito zdravlje te zdravlje svojih najbližih.

„Veoma smo predani promoviranju zdravog načina života kod pripadnika romske nacionalne manjine diljem svih generacija. Vjerujemo da ćemo kroz naš projekt doprinijeti njihovoj zdravstvenoj pismenosti te posljedično utjecati na smanjenje marginalizacije i diskriminacije s kojima se suočavaju,“ izjavila je dr. Ioanna V. Papathanasiou, izvanredna profesorica na Sveučilištu u Tesaliji te jedna od projektnih koordinatorica iz Grčke.

Tečaj u Solunu privukao je pripadnike romske zajednice iz 8 različitih europskih zemalja koji su kroz predavanja, rasprave i interaktivne teme usvojile vještine i znanja iz sljedećih tema:

  • Romska populacija i zdravstvene nejednakosti
  • Društveni i kulturni aspekti
  • Osjećaji srama i tjeskobe romske populacije
  • Klinička etnografija Roma
  • Cjepiva i imunizacija
  • Vitalni znakovi: Metode procjene i intervencije u hitnim situacijama
  • Procjena i liječenje boli
  • Praćenje glukoze u krvi
  • Intervencije prve pomoći
  • Kardiopulmonalna reanimacija (CPR)
  • Njega novorođenčeta
  • E-zdravlje
  • Procjena mentalnog zdravlja
  • Upravljanje stresom

Edukativne aktivnosti u sklopu tečaja vodili su: dr. Ioanna V. Papathanasiou, izvanredna profesorica; dr. Maria Malliarou, profesorica; dr. Areti Tsaloglidou, izvanredna profesorica; dr. Theodosios Paralikas, docent; Konstantinos Koukourikos, predavač; dr. Stella Zetta, tehničko osoblje laboratorija; dr. Dimitrios Mantzaris, nastavno osoblje laboratorija; Theodora Apostolidi, RN, MSc, doktorandica, znanstvena novakinja; i Irini Vafopoulou, MD, MSc, doktorska kandidatkinja, znanstvena novakinja.

Provedena edukacija ne samo da će dovesti do razvoja društvenih, kulturnih i građanskih kompetencija među pripadnicima romske zajednice, već će pomoći i u njegovanju povjerenja u zdravstvene sustave, usluge i osoblje. Nakon tečaja sudionici romske nacionalne manjine bili su osnaženi potrebnim znanjima, vještinama i sposobnostima da djeluju kao edukatori laici u području zdravstvenih pitanja u svojim zajednicama.

Za više informacija i novosti o projektu H20 posjetite https://www.h2oerasmus.eu/.

***

Ova je publikacija ostvarena uz financijsku potporu Europske komisije. Ona izražava isključivo stajalište njenih autora i Komisija se ne može smatrati odgovornom pri uporabi informacija koje se u njoj nalaze.

Ova je publikacija ostvarena uz financijsku potporu Europske komisije. Ona izražava isključivo stajalište njenih autora i Komisija se ne može smatrati odgovornom pri uporabi informacija koje se u njoj nalaze.

Close Menu
Kontaktirajte nas
Politika privatnosti

Pučko otvoreno učilište Čakovec nastoji svoje mrežne stranice učiniti pristupačnima u skladu sa Zakonom o pristupačnosti mrežnih stranica i programskih rješenja za pokretne uređaje tijela javnog sektora Republike Hrvatske („Narodne novine“, broj 17/19; dalje u tekstu: Zakon) kojim se prenosi Direktiva (EU) 2016/2102 Europskog parlamenta i Vijeća od 26. listopada 2016. o pristupačnosti internetskih stranica i mobilnih aplikacija tijela javnog sektora (SL L 327, 2.12.2016.).

Ova Izjava o pristupačnosti primjenjuje se na mrežno sjedište Pučkog otvorenog učilišta Čakovec, a koje se nalazi na adresi https://www.pou-cakovec.hr/, uključujući sve poddomene stranica koje su objavljene u sklopu iste.

 

Stupanj usklađenosti

Mrežno sjedište https://www.pou-cakovec.hr/ djelomično je usklađeno sa Zakonom o pristupačnosti mrežnih stranica i programskih rješenja za pokretne uređaje tijela javnog sektora Republike Hrvatske zbog neusklađenosti koje su navedene u nastavku.

 

Nepristupačan sadržaj

Sadržaj naveden u nastavku nepristupačan je zbog sljedećih razloga:

  • slike na naslovnoj stranici nemaju prikladan opis;
  • pojedine poveznice na naslovnoj stranici nisu istaknute pa korisnik odmah ne prepoznaje da je riječ o poveznicama;
  • pojedine poveznice nemaju prikladan opis;
  • dio postavljenih dokumenata nije dostupan u strojno čitljivom obliku;
  • dio teksta nema dobar kontrast teksta, tekstualnih okvira i slika u odnosu na pozadinu stranice;

 

Podizanje razine pristupačnosti

Pučko otvoreno učilište Čakovec poduzima aktivnosti kojima će nastojati postići usklađenost sa Zakonom o pristupačnosti mrežnih stranica i programskih rješenja za pokretne uređaje tijela javnog sektora Republike Hrvatske.

 

Nerazmjerno opterećenje

Za sve navedene neusklađenosti pod točkama 1 do 5 Pučko otvoreno učilište Čakovec privremeno se poziva na iznimku zbog nerazmjernog opterećenja u smislu članka 8. Zakona. U skladu s člankom 3. Zakona, PDF datoteke koje su objavljene prije 23. rujna 2018. godine Pučko otvoreno učilište Čakovec kvalificira kao arhivu te su one izuzete od primjene Zakona.

 

Tehnička ograničenja

Tehnička ograničenja trenutne arhitekture sustava onemogućavaju postizanje potpune usklađenosti mrežnog sjedišta Pučkog otvorenog učilišta Čakovec sa Zakonom o pristupačnosti, što se očituje u otežanom kretanju osoba s invaliditetom mrežnim sjedištem zbog kompleksnosti stranica i podstranica, u ograničenom broju mogućih načina pretraživanja i složenim postupcima pri unosu materijala.

 

Priprema ove izjave o pristupačnosti

Ova je izjava sastavljena 1. srpnja 2020. godine, prema Predlošku izjave o pristupačnosti koji je u skladu s Direktivom (EU) 2016/2102 Europskog parlamenta i Vijeća o pristupačnosti internetskih stranica i mobilnih aplikacija tijela javnog sektora, a utvrđen je Provedbenom odlukom Komisije (EU) 2018/1523.

Izjava je zadnji put preispitana 1. srpnja 2022. godine. Pučko otvoreno učilište Čakovec redovito će revidirati ovu izjavu po otklanjanju razloga zbog kojih su pojedini sadržaji bili nepristupačni.

 

Povratne informacije i podaci za kontakt

Molimo korisnike mrežne stranice Pučkog otvorenog učilišta Čakovec ako primijete neusklađen sadržaj, koji nije obuhvaćen ovom izjavom, da o tome obavijeste:

Službenika za informiranje: Darja Spahija

tel. +385 40 / 395 - 236

e-mail: info@pou-cakovec.hr

poštom: Pučko otvoreno učilište Čakovec, Kralja Tomislava 52, 40000 Čakovec

 

Postupak praćenja provedbe propisa

Povjerenik za informiranje Republike Hrvatske je tijelo nadležno za praćenje usklađenosti mrežnih stranica i programskih rješenja za pokretne uređaje tijela javnog sektora sa zahtjevima pristupačnosti kao i za nadzor nad provedbom Zakona.

U slučaju nezadovoljavajućih odgovora na obavijest ili zahtjev za povratne informacije o pristupačnosti ovih mrežnih stranica, korisnici se mogu obratiti Povjereniku za informiranje putem elektroničke pošte: pristupacnost@pristupinfo.hr.