Skip to main content

Izuzetno nam je drago što s vama možemo podijeliti prekrasne trenutke s jučerašnjeg poučnog izleta na kojem smo sudjelovali zajedno s našim prijateljima iz slovenskog Društva za socijalnu uključenost Mozaik. Skupina od tridesetak sudionika posjetila je Međimurje u sklopu Erasmus+ projekta EUCountry kako bi doznala zašto je Međimurje jedna od rijetkih svjetski priznatih zelenih regija.

Ovaj obrazovni i interaktivni događaj započeli smo u socijalnoj zadruzi Humana Nova, socijalnom poduzeću iz Čakovca koje djeluje na tri područja – okolišnom, društvenom i ekonomskom. Ovo europski i svjetski priznato društveno poduzeće usmjereno je na izradu novih kvalitetnih i inovativnih proizvoda od odbačenih tekstilnih predmeta te održivih proizvoda od novih materijala. Sudjelovali smo na veoma zanimljivom predavanju na kojem smo saznali na koje načine Humana Nova zapošljavanjem marginaliziranih skupina, sakupljanjem tekstila, njegovom ponovnom uporabom i reciklažom te lokalnim suradnjama, aktivno doprinosi smanjenju siromaštva, održivom razvoju lokalne zajednice te očuvanju prirode. Obilaskom pogona imali smo priliku izravno vidjeti procese sakupljanja, razvrstavanja, obrade i izrade tekstilnih proizvoda. Najviše nas se dojmio podatak da se inkluzivni tim Humane Nove sastoji od 47 zaposlenika, od čega 26 osoba s invaliditetom te 15 pripadnika ostalih marginaliziranih skupina.

Zatim smo krenuli sjevernije prema Centru za posjetitelje Žabnik, dobitniku nagrade BIG SEE Tourism Design 2023. u kategoriji „Kreativna priča i identitet kao iskustvo“. U Muzeju mlinarstva razgledali smo etnografsku zbirku „Jen den v živleju mlinara Franca Žalara“ koja je prikazana kroz interaktivni postav, spoj multimedije i klasičnog postava. Ona priča priču o jednom danu mlinara od praskozorja do kasnog predvečerja, starom zanatu mlinarenju i životu mlinara te životu uz rijeku Muru. Osim što smo saznali kako je živio mlinar Franc, istražili smo vrste žitarica u zbirci, poslušali međimurske popevke i otkrili što se krije iza legende o Murskoj dekli. Muzej je odličan primjer kako kulturna baština i suvremena tehnologija itekako idu zajedno.

Sljedeća postaja bio je plutajući mlin na Muri – jedinstveni objekt hrvatske tradicijske kulturne baštine i jedini plovni mlin na ovim prostorima. Ondje smo saznali više o tradiciji mljevenja žitarica i dobivanja brašna. Posjet smo nastavili na riječnoj skeli koja bez motora, jedara ili vesala poput perpetuum mobilea vozi s jedne na drugu obalu Mure. Tijekom vožnje naučili smo više o skelarenju i povijesti ovog jedinstvenog i zanimljivog, stotinama godina starog načina transporta ljudi i robe preko Mure. Ovo je još jedan dokaz da rijeke poput Mure ne razdvajaju, već spajaju različite ljude, kulture i zemlje.

Posjet smo završili u labirintu ljubavi i labirintu energije – spiralnim stazicama ograđenim kamenom iz Mure, koje svima onima koji njima prođu navodno vraćaju izgubljenu energiju i jačaju psihu. Možemo potvrditi da je legenda istinita jer smo napunili baterije pozitivnom energijom i punog srca završili ovo studijsko putovanje.

Ova je publikacija ostvarena uz financijsku potporu Europske komisije. Ona izražava isključivo stajalište njenih autora i Komisija se ne može smatrati odgovornom pri uporabi informacija koje se u njoj nalaze.

Close Menu
Kontaktirajte nas
Politika privatnosti

Pučko otvoreno učilište Čakovec nastoji svoje mrežne stranice učiniti pristupačnima u skladu sa Zakonom o pristupačnosti mrežnih stranica i programskih rješenja za pokretne uređaje tijela javnog sektora Republike Hrvatske („Narodne novine“, broj 17/19; dalje u tekstu: Zakon) kojim se prenosi Direktiva (EU) 2016/2102 Europskog parlamenta i Vijeća od 26. listopada 2016. o pristupačnosti internetskih stranica i mobilnih aplikacija tijela javnog sektora (SL L 327, 2.12.2016.).

Ova Izjava o pristupačnosti primjenjuje se na mrežno sjedište Pučkog otvorenog učilišta Čakovec, a koje se nalazi na adresi https://www.pou-cakovec.hr/, uključujući sve poddomene stranica koje su objavljene u sklopu iste.

 

Stupanj usklađenosti

Mrežno sjedište https://www.pou-cakovec.hr/ djelomično je usklađeno sa Zakonom o pristupačnosti mrežnih stranica i programskih rješenja za pokretne uređaje tijela javnog sektora Republike Hrvatske zbog neusklađenosti koje su navedene u nastavku.

 

Nepristupačan sadržaj

Sadržaj naveden u nastavku nepristupačan je zbog sljedećih razloga:

  • slike na naslovnoj stranici nemaju prikladan opis;
  • pojedine poveznice na naslovnoj stranici nisu istaknute pa korisnik odmah ne prepoznaje da je riječ o poveznicama;
  • pojedine poveznice nemaju prikladan opis;
  • dio postavljenih dokumenata nije dostupan u strojno čitljivom obliku;
  • dio teksta nema dobar kontrast teksta, tekstualnih okvira i slika u odnosu na pozadinu stranice;

 

Podizanje razine pristupačnosti

Pučko otvoreno učilište Čakovec poduzima aktivnosti kojima će nastojati postići usklađenost sa Zakonom o pristupačnosti mrežnih stranica i programskih rješenja za pokretne uređaje tijela javnog sektora Republike Hrvatske.

 

Nerazmjerno opterećenje

Za sve navedene neusklađenosti pod točkama 1 do 5 Pučko otvoreno učilište Čakovec privremeno se poziva na iznimku zbog nerazmjernog opterećenja u smislu članka 8. Zakona. U skladu s člankom 3. Zakona, PDF datoteke koje su objavljene prije 23. rujna 2018. godine Pučko otvoreno učilište Čakovec kvalificira kao arhivu te su one izuzete od primjene Zakona.

 

Tehnička ograničenja

Tehnička ograničenja trenutne arhitekture sustava onemogućavaju postizanje potpune usklađenosti mrežnog sjedišta Pučkog otvorenog učilišta Čakovec sa Zakonom o pristupačnosti, što se očituje u otežanom kretanju osoba s invaliditetom mrežnim sjedištem zbog kompleksnosti stranica i podstranica, u ograničenom broju mogućih načina pretraživanja i složenim postupcima pri unosu materijala.

 

Priprema ove izjave o pristupačnosti

Ova je izjava sastavljena 1. srpnja 2020. godine, prema Predlošku izjave o pristupačnosti koji je u skladu s Direktivom (EU) 2016/2102 Europskog parlamenta i Vijeća o pristupačnosti internetskih stranica i mobilnih aplikacija tijela javnog sektora, a utvrđen je Provedbenom odlukom Komisije (EU) 2018/1523.

Izjava je zadnji put preispitana 1. srpnja 2022. godine. Pučko otvoreno učilište Čakovec redovito će revidirati ovu izjavu po otklanjanju razloga zbog kojih su pojedini sadržaji bili nepristupačni.

 

Povratne informacije i podaci za kontakt

Molimo korisnike mrežne stranice Pučkog otvorenog učilišta Čakovec ako primijete neusklađen sadržaj, koji nije obuhvaćen ovom izjavom, da o tome obavijeste:

Službenika za informiranje: Darja Spahija

tel. +385 40 / 395 - 236

e-mail: info@pou-cakovec.hr

poštom: Pučko otvoreno učilište Čakovec, Kralja Tomislava 52, 40000 Čakovec

 

Postupak praćenja provedbe propisa

Povjerenik za informiranje Republike Hrvatske je tijelo nadležno za praćenje usklađenosti mrežnih stranica i programskih rješenja za pokretne uređaje tijela javnog sektora sa zahtjevima pristupačnosti kao i za nadzor nad provedbom Zakona.

U slučaju nezadovoljavajućih odgovora na obavijest ili zahtjev za povratne informacije o pristupačnosti ovih mrežnih stranica, korisnici se mogu obratiti Povjereniku za informiranje putem elektroničke pošte: pristupacnost@pristupinfo.hr.